Wyjazd na Maltę w ramach Erasmus + – Kwiecień 2024

Wyjazd na Maltę w ramach Erasmus + – Kwiecień 2024

  • Post category:ERASMUS

Nauczycielki naszego liceum w dniach 21-26 kwietnia 2024 roku przebywały z wizytą na Malcie w ramach programu Erasmus plus, który aktualnie realizujemy. 

Pani Monika Wach (język polski), pani Urszula Sztabelska-Kopa (język polski), pani Bożena Fijołek (język angielski), pani Kamila Kucharska-Ambrożej (biologia) oraz pani Eliza Hołownia (anatomia i fizjologia) uczestniczyły w zajęciach w szkole średniej. 

W poniedziałek – 22 kwietnia – Pani Dyrektor Szkoły Newark – Corinne Farrugia – opowiedziała o systemie edukacji i codziennej pracy, omówiła system oceniania i podstawę programową. 

Nauczycielki uczestniczyły w różnorodnych zajęciach lekcyjnych  np. plastyki, języka włoskiego, biologii i chemii. Miały okazję poznać kadrę pedagogiczną pracującą w szkole Newark. 

Mogły obserwować obecność technologii ICT – narzędzi i zasobów używanych do komunikacji, tworzenia, dystrybucji, przechowywania i zarządzania informacjami, różnych urządzeń elektronicznych, oprogramowania – wkorzystywanych w szkole Newark. 

Nauczyciele wykorzystywali te technologie w swojej codziennej pracy. Tworzyli prezentacje, plany projektów, ćwiczyli rozwiązywanie zadań testowych, przesyłali zestawienia treści nauczania uczniom, tworzyli filmy instruktażowe, odtwarzali materiały wprowadzające do zajęć lub utrwalające i sprawdzające wiedzę.

Każdy dzień pobytu w szkole dał nauczycielkom AMLO możliwość poznania osób z wielu zakątków świata, wymiany doświadczeń związanych z systemem edukacji, obserwacji różnorodnych metod nauczania oraz poznania wyzwań stawianych przed osobami reprezentujących zawód nauczyciela.

W czwartek – 25 kwietnia – Szkoła Newark przygotowała wycieczkę szkolną w ramach integracji zespołu nauczycieli oraz uczniów biorących udział w programie Erasmus plus, dzięki której nawiązane zostały kontakty ze szkołą w Rumunii i Niemczech.

Cała grupa (ok. 50 osób) została przetransportowana na przystań promową, a później, drogą morską, dostała się na malowniczą wyspę Gozo. 

Przewodniczka Marina zapoznała uczestników wycieczki z historią tego miejsca oraz pokazała różnorodne zabytki oraz inne ciekawe miejsca ukazujące piękno natury. Stolica Victoria, Klify Sanap, Bazylika Ta’Pinu i zatoka Dwejra Bay zrobiły na wszystkich największe wrażenie.

W czasie wolnym panie zwiedzały wyspę, w której podobnie jak pozostali uczestnicy projektu zakochały się od pierwszego wejrzenia.

Valletta, Birgu (Vittoriosa), Gozo i Mdina to miejsca, których nie da się zapomnieć. 

Niesamowity pokaz sztucznych ogni w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fajerwerków, uświetnił ostatni wieczór nauczycielek AMLO w tym pięknym miejscu.

Koniec pobytu na  Malcie został podsumowany podczas spotkania z Dyrekcją i pracownikami Szkoły Newark. Nauczycielki odebrały certyfikaty i podziękowały wszystkim osobom zaangażowanym w ich pobyt.

Wyjazd na Maltę w ramach programu Erasmus plus pozwolił jego uczestniczkom wzbogacić się w nowe umiejętności w ramach wykonywania zawodu nauczyciela, nawiązać międzynarodowe kontakty, wymienić doświadczenia oraz poznać różne metody nauczania przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii ICT.

Ogromną zaletą było oczywiście posługiwanie się językiem angielskim.