Licealiści izolują DNA

Licealiści izolują DNA

Zajęcia dodatkowe na których izolowano kwasy nukleinowe z warzyw i owoców.

Materiałem wyjściowym były: pokrojony pomidor, banan, kiwi, cebula oraz jabłko. Uczniowie izolowali DNA przy wykorzystaniu podstawowych środków spożywczych tj. sól kuchenna, płyn do zmywania naczyń, sól do zmiękczania mięsa, woda oraz etanol. Zajęcia składały się z kilku etapów (inkubacja w łaźni wodnej, inkubacja w łaźni lodowej, sączenie czy strącanie DNA), które uczniowie wykonywali samodzielnie. Najwięcej DNA udało się wyizolować z banana, ale we wszystkich próbkach widoczny był koloidalnych osad, powstały po dodaniu do przesączu etanolu.

Zajęcia przebiegały w przyjaznej atmosferze, a uczniowie mogli dowiedzieć się o metodach izolacji kwasów nukleinowych, niezbędnych warunkach zajścia procesu, a także o dalszym wykorzystaniu uzyskanego DNA.